Bilgisayar Başında Uzun Süre Maruz Kalanlara Özel Nespilates Önerileri

İzleyeceğiniz videoda da göreceğiniz şekilde genellikle tüm uzuvlarımızın 90 derecelik açı yaptığı oturuş şekilleri önerilmekteydi. sırtımızın sandalye ile, dirseklerimizin masa ile, dizimizle yere temas ettiğimiz açının 90 derece olması, bilgisayar ekranının köşesinin kaş hizamızda olması gerektiği ile ilgili. İnsan vücudu her geçen gün çağın gerekliliklerine göre uyum sağlamakta bazen de sağlayamamakta. 


Peki bu ne demek oluyor ?
Uzun saatler bilgisayar başında oturmak, bilgisayar yok iken daktilo başında oturmak, eğilerek masada ders çalışmak, belki de annelerimizin mutfakta masa başında yemek yapma hazırlık süreci..hepsi benzer oturuş pozisyonlarını içermekte. her ne yapıyorsak yapalım uzun süre aynı pozisyonda kalmak deformasyon sebebidir. 


En son yapılan bir araştırmada (iskoçya) , dimdik oturmanın kronik sırt ağrılarına sebebiyet verdiği bu nedenle doktorların biraz daha geriye kaykılma olarak tabir edilen oturma şeklini önerdiklerini göstermekte.
çağımız değişiyor, bilgiler güncelleniyor, sırt ve boyun ağrısı çekmemek için sürekli çözüm üretmenin yolları aranıyor araştırmalar yapılıyor.İskoçyalı ve kanadalı bilim adamlarının 90 derecelik bir oturma pozisyonunun omurgaya daha çok baskı yaptığı yönünde açıklamaları var. En doğru oturma şeklinin 125 derecelik bir açı ile geriye yaslanmak olduğu savunuluyor. 

Peki ne yapmalıyız?
Masa yükseliğiniz 65- 70 cm tercih edilmeli. Ayarlanabilir ergonomik bir çalışma sandalyesi  dizler 90 -110 cm açıda olacak şekilde ayarlanabilir olmalı omuzlar rahat ve köprücük kemikleri yere paralel olmalı otururken kalça yaslanmalı ayak tabanları yere temas halinde olmasına dikkat edilmelidir.

NESPİLATES ÖNERİYOR ! Hangi işi yapıyorsanız yapın, gün içerisinde yataktan kalktığımız andan itibaren çoğunlukla öne doğru hareket ederiz. Vücudumuzun önünde yer alan kaslar sırt bölgemizde bulunan kaslara göre daha güçlenmiş durumdadır ve doğal olarak gövdemizi öne doğru çekmekte yuvarlamaktadır. Aklıma geldikçe dik durmaya çalışıyorum diye sürekli çevremizdeki insanlardan duyarız. Yapmamız gereken çok basit hayatımızı çok kolaylaştıracak minik dokunuşlar ile hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.


Ne iş yapıyorsanız ağrınız başlamadan önce ayağa kalkıp ofisinizde kısa bir yürüyüş yapın.Kollarınızı yukarıya kaldırarak büyükçe daireler çizin. Birini kucaklamak ister gibi kollarınızı yana ve geriye doğru açarak uzanın. İki duvarın birleşme köşesine giderek duvarda 4 5 tane şınav çekerek göğüs kaslarınızın esnemesini sağlayarak öne doğru yuvarlanmaya başlamış omuzlarınızı rahatlatın. Hayat sandığınız kadar zor değil. Şikayetlerimizin en önemli sebebi hareketsizlik. Vücudumuz ağrıları ile sizden yardım istiyor.

Bedeninizin yardım çığlıklarını beni hareket ettir dediğini duymazdan gelmeyin. Sandalyenizde oturuken yada kırmızı ışıkta arabanızda beklerken başınızı 180 derece sağa sola cevirmeye, öne arkaya cenenizi baskılamaya ve kaldırmaya çalışın. Gün için de 0 15 kere yapacağınız bu açma ve germe egzersizleri çok basit görünmesine karşı hayat kalitenizi arttırcaktır.


Basit gelebilir evet gerçekten çok basit egzersizler. Bunlar yeterli mi derseniz her zaman uzman eğitmenlerden destek almanızı en azından hayatınızın bir döneminde kaliteli bir eğitim programına katılmanız ilerleyen dönemde bazı egzersizleri kendi başınıza ve doğru yapmanızı sağlayacaktır. sağlığınız bzim için önemli. unutmayın ki bireysel farklılıklar, farklı rahatsızlıklar, farklı çalışmalar gerektirebilir.

Nespilates eğitmenlerimiz konusunda uzman eğitmenlerdir. 
Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişimde olunuz.

Master Eğitmen Nevra Selışık

Bu videoyu kullanalım çok keyifli bence ve izlemesi de eğlenceli.