Kifoz (KAMBURLUK) NEDİR? Nasıl Tedavi Edilir?

Torakal omurların doğal egrisinin artması ve aşırı bir kavis alma halidir. Omuzlar öne doğru medial rotate dediğimiz şekilde yuvarlanır. Omuzlar öne düştüğü için baş ve boyun öne doğru pozisyonlanır.

Sırt kaslarının uzaması, göğüs kaslarının fazlaca çalıştırılması, uzun süreli masa başı aktiviteleri, ders çalışma gibi uzun süre tekrar eden deformasyona neden olacak sebepler bu postüre neden olur.

Çizgi film karekteri Gargamel bu postüre çok güzel bir örnektir.

Mat pilates yada aletli pilates ile sırt ağrılarınız enaza indirgenir ve yaklaşık 10 ders sonra nerdeyse yok denecek kadar azalır yada tamamen geçer.

Sırt kaslarımız ,vücudumuzun önde bulunan kaslara göre daha zayıftır. Günlük hayatta vücudumuzun önünde bulunan kas gruplarını daha fazla kullandığımız için sırt  kaslarımızı güçlendirmedikçe sırt ve boyun ağrılarımız artar. 

Çok basit pilates egzersizleri ile sırt kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ellerinizin arasına alacağınız bir kol boyundaki lastik band ile sırt kaslarınızı güçlendirmeniz çok kolay. Daha detaylı görseller için instagram hesabım nevrahoca da öne çıkanlar bölümünden sırt egzersizlerini takip edebilirsiniz. 

Orjinal pilates serisine bağlı kalarak yapılan çalışmalarda pilatesin felsefesi omurga sağlığıdır. Önceliğimiz sırt kaslarını güçlendirerek  postüral bozukluklukları düzeltmektir.