Lordoz:

Lumbal omurların doğal kavisinin artması sonucu meydana gelir. Genellikle karın bölgesi öne doğru çıkarken kalçada abartılı bir şekilde geriye doğru çıkıktır.

Gluteal kas zayıflığı, gergin bel kasları, zayıflamış kalça fleksörleri sebep olabilir.

Lordoz aslında kadınlar tarafından beğenilen. özellikle dansçıların çıkık popolarını andıran bir görüntüdür. Ancak sağlık açısından zayıf bel kaslarınız var ise ağrı yaşam kalitenizi aşağıya çeker.  

Pilates egzersizleri ile mevcut durumu nasıl düzeltebiliriz. evde yapacağınız bir kaç basit egzersizle bel kaslarınızı güçlendirebilir kalça fleksörlerinizi esnetebilirsiniz.

Sırt üstü dizlerinizi bükerek yattığınızda köprü olarak da bilinen bu egzersizde bel boşluğu kalmayacak şekilde beli mindere bastırmak ve yeniden bel boşluğunu açmak o bölgedeki omurların yuvarlanma alışkanlığını kazandırır. Artikülasyon dediğimiz bu egersiz ilerde farklı egzersizlerin yapımını da kolaylaştıracaktır. 

2. egzersiz : ayak uçlarınızı  bir kanepeye destek alacak şekilde takabilirsiniz. Uzun oturuş yada dizler hafif bükülü oturuş pozisyonundan kalçanızı geriye yavaş yavaş yuvarlayarak mindere her bir omurunuzu tek tek değdirmeye çalışarak yatmanız ve aynı şekilde öne yuvarlanarak kalkmanız yapabileceğiniz en basit pilates egzersizidir. daha detaylı egzersizler için lütfen uzman eğitmenlerimizden destek alınız.

  • Kısa gergin bel ve sırt kasları
  • Uzun gergin karın ve göğüs kasları
  • Uzun ve gergin kalça fleksörleri
  • Kısa ve gergin bel kasları.

Lordozun bazı belirtileridir.

Lordoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça fleksör kasları esnetilmelidir (iliopsoas kası). Bu Lordoz tedavisinde en etkili egzersizlerden bir tanesidir.

Bel kasları hem esnetilmeli hem kuvvet kazanımı sağlanmalıdır (sırtüstü yatış pozisyonunda kalça posterior tilte alınır yani belin boşluk kısmı yere bastırılır ve bu pozisyon bozulmayacak şekilde glute bridge egzersizi uygulanır). Karın kasları kuvvetlendirilmelidir.

Kısacası aşırı anterior tilt yapmış kalça normal düzeye getirilmek için çalışılmalıdır.